Néha nem árt egy kicsit távolabb lépni a napi izgalmaktól, és kitekinteni nagyobb távlatokba. Múlt héten volt szerencsém egy nagyon érdekes előadást végighallgatni.
Az előadó Hans Rosling, bár úgy mutatta be magát, hogy egy "nyugalmazott svéd tanár", hamar kiderült, hogy egy igazi nagy formátumú figura, és rákeresve a neten aztán fel is bukkant, hogy milyen sokféle területtel foglalkozik:
- orvosdoktor (éveket töltött egzotikus országokban gyakorló orvosként)
- az egyik leghíresebb orvosi egyetem, a Karolinska Institute professzora
- statisztikus, az egyik legérdekesebb szoftver társ-megalkotója
- a demográfia és a jövőkutatás egyik nagy szakértője
Emellett más kunsztokat is tud, pl kardot nyelni! (tényleg!) A legnagyobb sikereket azonban előadóként éri el, nagymestere a szemléltetésnek, úgy tud statisztikai adatokról beszélni, hogy az ember örömmel hallgatja. Engem leginkább Öveges professzorra emlékeztetett a régi időkből. Lássunk egy kis bevezetőt! (sajnos a rezsidémon videodémon beköltözött az oldalra, így nem biztos, hogy fut a beágyazás, de a linkek jók)
Volt már a TED talks-ban is, ott sem okozott csalódást. Aki egy gyors és érdekes összefoglalót szeretne arról, hogy hogyan is néz ki jelenleg a világ , a következő videót imádni fogja:
Melyek a legfőbb tanulságok?
- mára nagyrészt értelmetlenné vált széttagolni a fejlett és a fejlődő világot, hiszen rengeteg vonatkozásban nagyon durván lecsökkentek a különbségek. Ugyanakkor a nyugati gondolkodásmódban még mindig nagyon élesen él a fejlődő-fejlett széttagolás: elég csak arra gondolni, hogy pl Dél-Korea még mindig fejlődő státuszban van és ez azzal jár, hogy ugyanúgy beadják pl a piacát, ha elindul kifelé a pénz a fejlődő alapokból.
- ha a jövőt akarjuk megbecsülni, akkor a demográfiai trendeket érdemes figyelni - melyik országban várható, hogy elkezdik élvezni a "demographic dividend" előnyeit, amikor a csökkenő születendő gyerekszám, de még nem túlságosan hosszú életkor miatt az eltartottak száma drasztikusan lecsökken. Ezt élvezi most jelenleg Kína, de pár évtized múlva az Afrikai kontinens országai lesznek előnyben.
- a legnagyobb megatrend, amely meg fogja határozni a következő évtizedeket (és remélhetőleg ezt nem fogja megszakítani semmilyen komolyabb háború vagy járvány), az a fejlődő országok fogyasztásának felzárkózása (mindenki megveszi az első mosógépét), és a népességének a bővülése, amíg be nem áll ott is mindenhol a 1,5 - 2,5 gyerekes családmodell. Aztán hogy hosszú távon ebből pontosan melyik cégek fognak profitálni (helyi vs fejlődő piacokon is működő multik), ez nyitott kérdés.
Érdemes ellátogatni a honlapjára is a gapminder.org-ra, ahol a Gapminder World szekcióban rendeteg érdekes összehasonlítást be lehet állítani, pl szerintem az egyik legérdekesebb a gyerekek száma vs gdp/fő az elmúlt 200 évben.
Utolsó kommentek